C# Nedir? C-Sharp İle Programlamaya Başlayın

C#; Microsoft tarafından .NET Teknolojisi için geliştirilen modern bir programlama dilidir. Sözdizimi C-like bir deneyim sunar. C# nedir? sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca yazılım sektöründen bahsedelim. Yazılım sektörü yaklaşık olarak 1950’li yıllardan başlayıp günümüze kadar uzanmaktadır. Sürekli gelişim içinde olan yazılım sektöründe her geçen gün yeni şeyler duymak ise artık hiç şaşırtıcı değil. Çünkü insanlık, tarih boyunca işlerini kolaylaştıracak ürünler üretmeye her alanda ısrarlı olmuştur. Programlama ise 20. ve 21. yüzyılda insanların hayatını kolaylaştıran ürünler üretmek için kullanılan bir araca dönüşmüştür.

C# da yazılım ve bilişim dünyasında yerini alan ve çok tercih edilen programlama dillerinden biridir. Microsoft tarafından geliştirilen bu programlama dilinin diğer ismi C Sharp olarak bilinir. C sharp programlama dili, yazılımcıların tercih ettiği programlama dilleri arasında yer alır. Çünkü modern bir algoritmaya ve orta seviyede sayılabilecek bir zorluğa sahip. C ve C++ programlama türleri ile etkileşimli olarak geliştirilen bu modern kodlama dili, java diliyle de büyük benzerlik göstermektedir.

Sunduğu gelişmiş hata giderme özelliği, debugger, bu programla dilinin en çok tercih edilenler arasında olmasını kolaylaştırmaktadır. C sharp, hata giderme özelliğinde sınıflama yöntemi kullanarak, dizindeki hataları yazılımcıya başka bir ekranda sunuyor. Böylece yazılımcı, hataları kolaylıkla tespit edebilir duruma geliyor. Bu şekilde yazılımcıların işlerini kolaylaştırdığından C#, en çok tercih edilen programlar arasında yerini alınıyor. Mobil uygulamaların günümüzde artmasıyla c# öğrenmek isteyenlerin sayısı da giderek artmaktadır.

c# nedir

C Sharp Genel Özellikleri

  • Basit, modern, her tür kullanım amacına uygun ve nesne tabanlı bir dildir.
  • Güçlü tipleme kontrolü, dizin sınırları kontrolü ve tanımlanmış değişkenlerin kullanım tespiti gibi özellikler barındırır.
  • Programcı portatifliğine sahiptir.
  • Sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır.
  • C, C++ ve Java dilini kullananların rahatlıkla alışabilecekleri bir kullanım dizaynına sahiptir. Esnek yapısı itibariyle C sharp ile geliştirilen bir uygulama masaüstünde, web’de, mobil platformda kullanılabilir.

Adem Aksu

Turkish Developer

Bir cevap yazın