Hosting ve Alan Adı Satın Almak – WordPress İle Web Site Yapımı

Günümüzde sıkça karşılaştığımız hosting , alan adı (domain) , wordpress , web site gibi kelimeler hayatınızı kurtarabilir. Artık neredeyse tüm işler web üzerinden yapılıyor. Pandemi döneminde de bunu daha iyi kavramış olduk.

WordPress ile web site yapmak çok kolay. İster e-ticaret ister blog ister haber siteleri gibi tüm kategorilerde web site açmanız mümkün. Peki web wordpress ile kendi web sitemi nasıl açarım? Adım adım ilerleyelim…

Uygun fiyata kaliteli WordPress sitesi satın almak için tıklayınız.


1- Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı sitenizin adıdır. Domain ise İngilizce çevirisidir. Çoğu firma hosting hizmeti satın alan ilk müşterilerine alan adını ücretsiz verir. Domain yani alan adınız etkileyici ve herkesin arayabileceği kelimelerden oluşabilir veya kendi özel adınız, ünvanınız, işletme isminiz olabilir.

alan adı

Alan adınızın içinde kesinlikle Türkçe harfler barındıramazsınız.

Alan adınızın uzantısını isteğe ve fiyata bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Lakin .com.tr uzantısı için ekstra olarak işletme bilgileri gibi. evraklar istenir.


2- Hosting (Barındırıcı) Nedir?

Hosting web sitemizin içindeki dosyaları saklayan barındırıcıya verilen isimdir. WordPress web sitesi yaparken wordpress hosting paketlerini satın almanız sitenizin hem hızında hem de kurulumunda size kolaylık sağlayacaktır. Sitenizdeki tüm resim, ses veya video dosyalarınızı satın aldığınız hosting paketinde saklayacaksınız.

hosting

Ben Turhost firmasından 1 yıllık süre ile 165 Türk Lirasına WordPress Başlangıç Paketini ve “hangisisenin.com” alan adını satın alıyorum.

Uygun fiyata kaliteli WordPress sitesi satın almak için tıklayınız.


3- WordPress Kurulumunu Nasıl Yaparım?

Bu kısmı Turhost için anlatacağım. Fakat hemen hemen hepsinde aynı sistem çalışmaktadır. İlk önce satın aldığımız hostingi hizmetler bölümünden bulup yönetim butonuna tıklıyoruz.

turhost hizmetler
Turhost Paneli

Daha sonra açılan yönetim panelinin menüsünden wordpress yönetimi ni seçiyoruz.

turhost yönetim
Turhost WordPress Yönetim Paneli

Gelen sayfada Yeni WordPress Oluştur bölümüne odaklanalım.

Protokol kısmını (eğer ayrıyeten ssl sertifikası hizmeti satın almadıysanız) http:// olarak bırakıyoruz. Alan adının başında “www” uzantısının olmasını isterseniz “alan adı” bölümünden www.alanadiniz.com olanı seçiniz. Örneğin ben seçersem www.hangisisenin.com olanı seçeceğim.

Aşağı geliyoruz. Site ismi ve ayrıntıları bölümünü şimdilik değiştirmiyorum. WordPress panelinde zaten değiştireceğim.

Kullanıcı adı, parola ve e-mail alanlarını doğru şekilde giriyorum. Bunlar WordPress panelinizin admin bilgileridir. Bu kullanıcı adı veya e-mail ve parola ile sitenize admin olarak giriş yapacaksınız.

Dil ve veritabanı ismi bölümlerini değiştirmiyorum. İsteğe bağlı değiştirebilirsiniz.

turhost wordpress oluştur

Tüm bilgilerimi doğru girdiğimden emin olup Yeni WordPress’i Oluştur butonuna tıklıyorum.


4- Hangi Firmadan Hosting ve Alan Adı Satın Almalıyım?

Öncelikle Turhost firması ile herhangi bir sponsorluk anlaşmamız yoktur. Sadece daha önce de oradan hizmet satın aldığımız için orayı tercih ettik. Hosting firması seçerken düşünmenize gerek yoktur. Hele ki ilk kez bu işe giriştiyseniz sadece fiyatı en ucuz olanlara bakmanızı tercih ederim. Sitenizi nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra isteğinize uygun paketleri de o zaman satın alma ihtiyacı duyacaksınız. Bu konuda da acele etmemenizi öneririm.

Bu konunun eğitim videosunu izlemek için tıklayın: Youtube – WordPress ile Web Site Kurmak

WordPress Nedir adlı yazımızı okumak için: https://axusoftware.com/wordpress-nedir/

Adem Aksu

Turkish Developer

Bir cevap yazın