HTML Nedir? HTML ile Neler Yapılabilir?

Web tasarım konusunda araştırma yapan hemen herkesin karşına çıkan temel kavram HTMLdir. Web sayfalarını oluşturma aşamasında kullanılan standart bir metin işaret dili olan HTML açılımı “Hyper Text Markup Language” olarak bilinir. Genel bilinen yanlış kanının aksine HTML bir programlama dili değildir. Daha açık anlatmak gerekirse, Chrome, Firefox, Yandex gibi tarayıcıların okuyup anlamlandırdığı dil HTML dilidir.

HTML Ne İşe Yarar?

HTML, web tasarımcılarına sayfalar ve uygulamalar için yapı profilleri, bağlantılar, blok alıntılar, paragraflar ve başlıklar oluşturmalarında yardımcıdır. Bu konuda basit kod yapıları olan etiketler ve nitelikler kullanılarak web sayfaları şekillendirilebilir. HTML için aslında bir web sitesinin iskeleti denilebilir. Yani HTML kodları olmadan web sitesi kodlanamaz.

Web sitesi ve sayfaları oluşturulurken mutlaka kullanılması gereken HTML, yeni başlayanlar için öğrenmesi en kolay biçimleme dillerinden biridir. HTML dersleri alarak sistemli bir çalışma için kendinizi geliştirebilir, öğrendiğiniz bilgileri web sayfası tasarlama aşamasında deneyebilirsiniz. Zamanla sahip olduklarınızdan fazlasını öğrenebilir ve web sitesi tasarlama konusunda söz sahibi olabilirsiniz.

html5

HTML5 Nedir?

Çıktığı günden bu yana sürekli geliştirilen yeni özellik ve eklentiler eklenen HTML sürümleri sürekli yeni güncellemeler ile tarihsel olarak kendi özel isimleri ile anılmıştır. Günümüzde HTML olarak bilinen HTML 4, 1999 yılında yayınlanmış ve oldukça beğeni toplamıştı. Ancak daha sonra HTML 5 güncellemesi geldiğinde, beraberinde pek çok yenilik getirdiği görüldü.

HTML5’in en popüler özelliklerinden biri gömülü haldeki ses ve videolara verdiği dahilî destektir. Yıllardan beri kullanılan flash oynatıcı kullanmaya gerek kalmadan, gömülü ses ve video dosyaları web sitesine <audio> </audio> ve <video> </video> kodları eklenerek kullanılabilir. Benzer şekilde SVG (scale vector graphics) ve matematiksel formüller için de MathML desteği sunar.

HTML5’i diğerlerinden ayıran bir başka özellik de çeşitli anlamsal düzeltmelere sahip olmasıdır. Yani, web sayfasındaki içeriğin anlamı konusunda hem tarayıcıları hem de arama motorlarına bilgilendirerek web sitesinin indekslenmesine yardımcı olur. En çok kullanılan anlamsal kodlar <article> </article, <header> </header>, <aside> </aside> ve <footer> </footer> etiketleridir.

Adem Aksu

Turkish Developer

One thought on “HTML Nedir? HTML ile Neler Yapılabilir?

Bir cevap yazın