Whatsapp’tan Yeni Haber: Artık Whatsapp Üzerinden Yemek Siparişi Verilebilecek

En popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, yeni geliştirmeleri ve özellikleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. İlk çıktığı günden bu yana son derece radikal güncellemelere imza atan Whatsapp uygulaması, son olarak da yemek siparişi özelliğiyle gündeme geldi. Whatsapp yemek sipariş özelliği ile birçok online sipariş uygulamasına rakip olması bekleniyor? İşte Whatsapp tarafından yayına alınacak yeni sipariş özelliği ile alakalı detaylar:

Doğrudan Restoran Menüsüne Erişim

Farklı kaynaklarda belirtilen haberlere göre yeni yayınlanması beklenen Whatsapp yemek sipariş özelliği ile alakalı birçok dedikodu da mevcut. Fakat güvenilir haber kaynaklarından gelen haberler doğrultusunda yeni yayına alınacak özelliğin daha çok restoranla doğrudan etkileşim üzerinden gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bu bağlamda Whatsapp hesabına erişiminiz olan restoranların yükledikleri menü üzerinden seçimlerinizi kolaylıkla yapabilecek dolayısıyla sipariş işlemini de kolaylaştırabileceksiniz.

Ödeme Yöntemleri ile Alakalı Net Bir Bilgi Yok

Her ne kadar Whatsapp’ın popüler ödeme yöntemleri ve yurtdışında kullanılan Facebook Pay gibi ödeme sistemleri ile entegre çalışması beklense de henüz bu konuyla alakalı net bir şey mevcut değil. Uygulamanın Türkiye’de Masterpass gibi güvenilir ve global ödeme networkleri ile kullanılması bekleniyor. Aynı zamanda beklenen diğer özellikler arasında Whatsapp’ın kullanıcılarına kapıda ödeme gibi seçenekler de sunması söz konusu olabilir.

Ödeme sistemleri ile alakalı bir diğer önemli noktada sipariş sürecinin doğrudan restoranla, sipariş veren kişi arasında olduğundan Whatsapp’ın çok müdahale etmeyeceğinin düşünülmesi. Bu bağlamda çok net olmamakla birlikte Whatsapp’ın restoranlardan herhangi bir sipariş komisyonu almama gibi bir cömertliği de söz konusu olabilir. Fakat her senaryoda Whatsapp üzerinden yemek siparişi özelliğinin birçok restoran ve gıda işletmesi için büyük avantajlar sağlayacağını söylemek yanlış olmaz.

Facebook Whatsapp’ın Hacmini Genişletmek İstiyor

2012’de Facebook tarafından satın alınan Whatsapp, bu satın alımdan sonra sürekli yenilikçi hamleler ve güncellemelerle gündeme gelmeye devam etti. Story özelliği, Whatsapp grupları ve Whatsapp toplu mesaj gönderme gibi yenilikçi özellikler beğeniyle karşılandı. Geçtiğimiz aylarda duyurulan Whatsapp Web uygulamasının telefonun interneti olmadan da kullanılabilmesi özelliği özellikle bilgisayar başında çalışanlar tarafından olumlu karşılandı. Bu tarz yeniliklerle uygulama kapsamını genişleten Whatsapp’ın yeni hedefi yemek sipariş sektörü de gıda taşımacılığı sektörüne yeni bir soluk getirebilir.

Özellikle Whatsapp’ın sahibi olan Facebook’un komisyon oranı talep etmemesi gibi hamle yapması pazardaki Getir, Yemeksepeti gibi diğer dev oyuncuların fiyatlandırma politikalarında da değişikliğe sebebiyet verebilir. Özellikle yerel esnafın omzunda ciddi bir yük olan online sipariş komisyonlarının, onları doğrudan Whatsapp’ın yeni özelliğine yönelteceğini ve uygulamanın hızlı bir zamanda popülerlik kazanacağını beklemek yanlış olmaz.

Adem Aksu

Turkish Developer

Bir cevap yazın