Yazılıma İlk Adım Nasıl Atılır? Yazılım Öğrenme İpuçları

Günden güne hayatımızın daha farklı alanlarına tesir eden teknolojinin en önemli itici güçleri arasında yer alan yazılım, oldukça büyük bir ekonomi haline geldi. Özellikle yeni gelişen yazılım dilleri, bilgisayar teknolojilerinin ve internet ekosisteminin geldiği boyut ve Endüstri 4.0 gibi dalgalar yazılımı global ekonomide daha önemli bir yere konumlandırdı. Bu bağlamda geleceğine yatırım yapmak ve onu güvenli bir şekilde şekillendirmek isteyen birçok genç “nasıl yazılım öğrenirim” ve “yazılım öğrenme yolları” gibi birçok konuda araştırma yapıyor. Biz de bu konunu farkındalığıyla yazılıma adım atmak isteyenler için rehber niteliğinde olabilecek bir yazı hazırlamaya karar verdik. İşte yazılıma adım atmak isteyenler için öneri ve tavsiye niteliğinde öne çıkan bazı başlıklar:

Yazılıma Algoritmik Düşünceyi Öğrenerek Adım Atabilirsiniz

Algoritmik düşünce bir sorunun en kısa şekilde net, küçük, planlı ve sistematik adımlarla ne şekilde çözülebileceğini planlama yeteneği olarak nitelendirilir. Bu bağlamda yazılıma ilk adımı atmak için algoritmik bu özelliklerine aşina olmak yararlı olacaktır. Çünkü yazılım doğrudan algoritmik olarak tasarlanan ve uygulanan bir disiplindir. Bir yazılımcı, iş akışında algoritmalarla uğraşır ve ortadaki bir problemi çözebilmek için mevcut algoritmaları optimize eder. Ya da tamamen mevcut problemi ortadan kaldırmaya yönelik algoritmik bir yapı kurar. Bu doğrultuda başarılı bir yazılımcı olmanın ilk adımının, algoritmik düşünceyi öğrenmek ve onu iş akışına uyarlamak olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Hangi Alanda Çalışacağınıza Karar Verin

Yazılım da her disiplin gibi kendi içerisinde birçok bölüme ayrılır. Mobil platformlar, masaüstü platformlar, sunucu-taraflı uygulamalar ve dahası. Yazılımı öğrenmeye karar verenlerin yaptıkları en büyük hata tam olarak yazılımın ne tarafında olacaklarını kestirememeleridir. Oysaki yazılım son derece kapsamlı bir disiplindir; farklı alanlara ve kollara ayrılır. Her bir alanı ise hem teknik anlamda hem de pratik anlamda ciddi bir adaptasyon aşaması gerektirir. Bu bağlamda yazılıma adım atmak için en önemli noktalardan birinin, öncelikli olarak hangi alana yoğunlaşılacağına karar verilmesi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Hangi Dilin Hangi Platformda Çalıştığını ve Hangi İşlevselliklere Sahip Olduğunu Öğrenin

Yazılım öğrenme sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer etken de kullanılan dillerin hangi işlevlere sahip olduğunu kavramaktır. Yazılım yapı taşı kullanılan programlama dilleridir ve kullanılan her dilin farklı işlevsellikleri ve farklı özellikleri mevcuttur. Bu noktada yazılım öğrenme sürecinde dilleri daha yakından tanımak için farklı okumalar yapmalı, dillerin tam olarak hangi ihtiyaçlara yanıt verdiğini daha net kavramalısınız. Özet olarak en çok kullanılan dillerle alakalı genel bilgileri sizin için sıralayalım:

C# Masaüstü Uygulamaları için En Köklü Ekosistem

C# dilini bir ekosistem olarak tanıttık çünkü gerçekten uçsuz bucaksız bir komut dizinine sahip. En eski programlama dillerinden olan C, şu ana kadar geliştirilen birçok masaüstü uygulamasının çekirdeğini oluşturuyor. Algoritmasal ve işlevsel anlamda oldukça kapsamlı bir dil olduğu için programlama öğrenenlerin en çok tercih ettikleri dillerden biri olarak öne çıkıyor.

Python Çok Amaçlılık ve Basitlik için İdeal Bir Dil

Yeni yazılım öğrenmeye başlayanların en çok tercih ettiği bir diğer dil ise Python. Bu dil çok amaçlı kullanımıyla öne çıkan bir yapı. Hem Web tarafında hem de istemci tarafında birçok ihtiyaca yanıt veren Python veri bilimi, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi çağımızın çığır açan teknolojileri için de kullanılıyor.

Veri Tabanı Yönetimi için SQL

Veri tabanı dendiğinde akla ilk gelen yazılım dili olan SQL çok amaçlı veri tabanı komutları için tercih edilir. Yeni yazılımcıların en kolay öğrendiği dillerden biri olan SQL dili her ne kadar zengin bir komut dizinine sahip olmasa da kısıtlı komutla çok sayıda veri tabanı işlemi yapılmasına olanak verir.

Web Tabanlı Uygulamalar için Olmazsa Olmaz: HTML

Yazılım dünyasında programlama dili olup olmadığı ile alakalı süregelen köklü bir tartışma olsa da HTML en çok kullanılan dillerden biri olarak öne çıkar. Özellikle web tabanlı uygulamalarının yani web sitelerinin geliştirilmesi sürecinde kullanılır. Genellikle web sitenin yapısını, mizanpajını ve genel çerçevesini dizayn etmek için kullanılan bir dildir. Diğer programlama dilleri ile karşılaştırıldığında öğreniminin oldukça kolay olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Adem Aksu

Turkish Developer

Bir cevap yazın